ΠΑΣ Γιάννινα - Εύνικος 84-48

30 Ιανουαρίου 2023

pas eunikos 84 48

Τρεις νίκες στους ισάριθμους τρεις «τελικούς» που έδωσε το τελευταίο χρονικό διάστημα, είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, που το μεσημέρι της Κυριακής κέρδισε εύκολα και τον Εύνικο, καλύπτοντας μάλιστα τη διαφορά που είχε ηττηθεί στον πρώτο, μεταξύ τους, αγώνα.

Η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη από τα πρώτα κιόλας λεπτά έδειξε τις διαθέσεις της στο παρκέ του Νέου Κλειστού Γυμναστηρίου και με το τελικό 84-48, έφτασε στις 6 νίκες στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 Εθνικής Γυναικών.

Με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ WBC δεν άφησε πολλά περιθώρια στις φιλοξενούμενες, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 30-11, ενώ δυνατά μπήκε και στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Εύνικος ωστόσο, μείωσε τη διαφορά και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 44-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες μείωσαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο σκορ (56-43), όμως στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΣ ανέβασε και πάλι ρυθμούς και χάρη - και πάλι - στην πολύ καλή άμυνα (δέχθηκε μόνο 5 πόντους), πετυχαίνοντας 28, ολοκλήρωσε το ματς με σκορ 84-48.

Πρωταγωνίστριες για ένα ακόμη ματς οι Ewodo με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, η Briggs με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, και η αρχηγός Ντίνα Σαρηγιαννίδου με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 44-28, 56-43, 84-48.

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Μαργαρίτης): Briggs 22 (10ριμπ, 5ασ, 2κοψ), Σαρηγιαννίδου 20 (4τρ, 8ριμπ, 4κλ, 3ασ), Μαρίνη 7 (7ασ), Καλαμπάκου 5 (1τρ), Στεργίου, Provo 6 (2τρ, 6ριμπ), Τζήμου, Γκιζάνη 1, Ewodo 23 (9ριμπ, 5ασ).

Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη 7 (1τρ), Εμμανουηλίδου 5 (1τρ), Πολυμένη 6 (1τρ), Ζουρνή, Κεσσέ, Βιντσιλαίου 2, Milica 11, Campbell 14, Jones, Κωτσίνη, Ναυροζίδου 3 (1τρ), Μίχου.

Ο κόουτς του ΠΑΣ, Τζον Μαργαρίτης, δήλωσε μετά τον αγώνα: «Μπήκαμε στο παιχνίδι με μεγάλη συγκέντρωση και αυτό μας βοήθησε να πάρουμε γρήγορα μία μεγάλη διαφορά. Κάναμε ό,τι ακριβώς έπρεπε αλλά μερικά πράγματα στην πορεία του αγώνα επηρέασαν την εικόνα μας, όπως οι αλλαγές, οι νέες μας παίκτριες που ακόμη δεν έχουν προσαρμοστεί πλήρως στον τρόπο παιχνιδιού μας.

Πήραμε επίσης κάποια σουτ που δεν έπρεπε, τα χάσαμε και έτσι δώσαμε την ευκαιρία στον Εύνικο να μειώσει τη διαφορά. Όταν προηγείσαι με μεγάλη διαφορά από την αρχή του αγώνα, υπάρχει ο χρόνος για τον αντίπαλο να μειώσει τη διαφορά και αυτό έγινε. Εκεί όμως το καλό ήταν, πως όταν μειώθηκε η διαφορά κάναμε τις αλλαγές που έπρεπε, η Σαρηγιαννίδου μας βοήθησε πολύ με τα συνεχόμενα τρίποντα και μετά πατήσαμε γκάζι και φτάσαμε στη νίκη.

Κάθε εβδομάδα θέλουμε να παίζουμε και καλύτερα από την προηγούμενη. Στη συνέχεια παίζουμε με ομάδες που βρίσκονται πιο ψηλά από εμάς στη βαθμολογία και ελπίζω ότι θα παίξουμε καλύτερα από ό,τι παίξαμε στο πρώτο παιχνίδι με τις ομάδες αυτές».

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031