Νίκη Λευκάδας - ΠΑΣ Γιάννινα 79-63

07 Φεβρουαρίου 2023

lefkada-pas

Στη Λευκάδα σταμάτησε το νικηφόρο σερί των τριών αγώνων που είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου, η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη γνώρισε την ήττα με σκορ 79-63.

Από την αρχή του αγώνα η Νίκη Λευκάδας πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα στο σκορ με 8-0, με τον ΠΑΣ να ανεβάζει στη συνέχεια ρυθμό και να μειώνει σε 19-15, ωστόσο οι γηπεδούχες μπόρεσαν και να ελέγξουν και πάλι το ματς και έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 26-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ευστοχία των παικτριών της Λευκάδας και τα λάθη των φιλοξενουμένων, δεν βοήθησαν στο να αλλάξει ιδιαίτερα η εικόνα του αγώνα, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τη διαφορά να είναι στους 16 πόντους (46-30).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι παίκτριες του κόουτς Μαργαρίτη, εμφανίστηκαν καλύτερες στην άμυνα και με εύστοχα σουτ προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά, ωστόσο οι γηπεδούχες δεν επέτρεψαν να συμβεί κάτι τέτοιο, με το σκορ στο 30’ να είναι τελικά 64-47.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην τέταρτη περίοδο, με το 5ο φάουλ της Briggs να παίζει καθοριστικό ρόλο στην τελευταία προσπάθεια του ΠΑΣ να μειώσει το σκορ, και παρά το ότι οι φιλοξενούμενες μπόρεσαν και «κατέβασαν» τη διαφορά στους -10. Τελικά η Νίκη Λευκάδας διαχειρίστηκε τη διαφορά μέχρι και το τέλος του αγώνα, ο οποίος ολοκληρώθηκε με σκορ 79-63.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-30, 64-47, 79-63.

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 3 (1τρ), O' Connor 28 (3τρ), Ντάλα 8 (2τρ), Αξιοπούλου 2, Αναστασοπούλου 2, Stach 20 (1τρ), Carey 16.

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Μαργαρίτης): Briggs 13 (7ασ), Πράπα, Σαρηγιαννίδου 15 (2τρ, 8ριμπ), Μαρίνη 8 (3κλ), Καλαμπάκου 1, Provo 16 (3τρ, 3ασ), Γκιζάνη, Ewodo 10 (3τρ, 11ριμπ., 4ασ).

Μετά το τέλος του αγώνα ο κόουτς του ΠΑΣ, Τζον Μαργαρίτης, δήλωσε: «Είναι δύσκολο να μιλήσω θετικά γι’ αυτό το παιχνίδι. Η ομάδα που κάνει τα λιγότερα λάθη τις πιο πολλές φορές κερδίζει. Εμείς κάναμε πολλά πνευματικά και σωματικά λάθη σε αυτόν τον αγώνα. Πρώτα χάσαμε πάρα πολλά λέι απ και πολλά εύκολα σουτ. Μετά δεν παίξαμε άμυνα στο επίπεδο που έπρεπε στο πρώτο ημίχρονο και πήγαμε στα αποδυτήρια με 16 πόντους διαφορά.

Πολλές από τις παίκτριες μας δεν είχαν την αυτοσυγκέντρωση που απαιτεί ένα τέτοιο ματς. Και μετά, όταν τελικά στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε στο επίπεδο που έπρεπε, είχαμε προβλήματα λόγω των φάουλ και δεν καταφέραμε να αλλάξουμε την πορεία του αγώνα. Βέβαια ήμασταν αντιμέτωποι με μία πάρα πολύ καλή ομάδα που σε αναγκάζει να παίξεις το καλύτερο σου παιχνίδι για να τους κερδίσεις. Εμείς αυτό δεν το κάναμε και σε αυτό είμαι εγώ υπεύθυνος. Τώρα το επόμενο παιχνίδι του πρωταθλήματος θα είναι σε δύο βδομάδες και μέχρι τότε θα κάνουμε προπόνηση έτσι ώστε να είμαστε έτοιμοι για τα τελευταία τρία παιχνίδια της χρονιάς και μετά για τα play out και το final four του Κυπέλλου».

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031