ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα 81-60

09 Ιανουαρίου 2023

pas away

Την ήττα  με σκορ 81-60 γνώρισε ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC, από τον ΠΑΟΚ, στο εκτός έδρας ματς, που έγινε στη Θεσσαλονίκη το μεσημέρι του Σαββάτου.

Η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη, από την αρχή του αγώνα, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τις γηπεδούχες στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται την ευστοχία των παικτριών του και μόλις στο 10’ να παίρνει προβάδισμα με σκορ 24-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην άμυνα, με τις γηπεδούχες να εξασφαλίζουν μια σημαντική διαφορά 21 πόντων (47-26), ενώ τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας των παικτριών του ΠΑΟΚ, διεύρυναν τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (66-43).

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στο τέταρτο δεκάλεπτο με όλες τις παίκτριες του ΠΑΣ, να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, και το ματς να ολοκληρώνεται με σκορ 81-60.

Η Ewodo είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ακολούθησε επιθετικά η Briggs με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ και η Σαρηγιαννίδου ολοκλήρωσε το ματς με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 47-26, 66-43, 81-60.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 13 (1τρ), Κιολεόγλου, Κουκουναρίδου, Κατσαμούρη 9, Μηνοβγίδου, Τόγια, Williams 12, Wilson 16 (2τρ), Καρλάφτη 14 (4τρ), Πολυμέρου, Κολλάτου 17 (1τρ)

ΠΑΣ Γιάννινα WBC (Μαργαρίτης): Briggs 12, Σαρηγιαννίδου 11(3τρ), Μαρίνη 7 (1τρ), Καλαμπάκου 4 (1τρ), Στεργίου, Τζήμου 2, Effa 6, Γκιζάνη 2, Ewodo 16.

Μετά το τέλος του ματς ο κόουτς Μαργαρίτης δήλωσε: «Ο αγώνας με τον ΠΑΟΚ ήταν ένας αγώνας ο οποίος μας έδειξε σε τι πρέπει να  δουλέψουμε και τι πρέπει να βελτιώσουμε σαν ομάδα, αφού ο αντίπαλος εξέθεσε πολλές από τις αδυναμίες μας. Η ομάδα μας μπορεί να ανταγωνιστεί μερικές από τις ομάδες στο πρωτάθλημα, ενώ ταυτόχρονα δυσκολευόμαστε με άλλες.

Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες μας και κατάφερε να πάρει την πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε μερικές ρυθμίσεις και αλλαγές παιχνιδιού και τους παίξαμε στα ίσα, αλλά δεν καταφέραμε να μειώσουμε την διαφορά. Για να πετύχουμε τους στόχους μας πρέπει το σύνολο της ομάδας να βρίσκεται σε υψηλότερο επίπεδο σε κάθε αγώνα. Η δουλειά μας συνεχίζεται έτσι ώστε να βελτιωθούμε σε όλους τους τομείς».

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031