ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός 64-95

13 Δεκεμβρίου 2022

pas oly

Την ήττα με σκορ 64-95 γνώρισε η ομάδα του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ WBC το μεσημέρι του Σαββάτου στο Νέο Κλειστό από την ομάδα του Ολυμπιακού.

Η διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν εμφανής ωστόσο η ομάδα του Τζον Μαργαρίτη σε αντίθεση με προηγούμενα παιχνίδια έδειξε πνεύμα μαχητικότητας και μεγάλη διάθεση, παρά τις απουσίες λόγω τραυματισμών της Έφφα και της Τζήμου.

Τα στοιχεία αυτά φάνηκαν στο παρκέ με την ομάδα του ΠΑΣ να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενες πήραν μία διαφορά εννέα πόντων (7-16) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενες με 18-27.

Γκούσταφσον και Σουκ ήταν ασταμάτητες κάτω από το καλάθι, με τις παίκτριες του ΠΑΣ να προσέχουν ιδιαίτερα τη φθορά των φάουλ, ελλείψει εναλλακτικών λύσεων. Παρόλα αυτά, με καλές επιλογές στην επίθεση και με εξαιρετική άμυνα προς το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου ο ΠΑΣ μείωσε σε 30-41 και σε 38-48, με την Αγιούσο να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου (38-50) με δύο βολές σε «νεκρό» χρόνο.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός άρχισε να «χτίζει» μεγαλύτερη διαφορά, με εύκολα καλάθια από κοντά και εύστοχα τρίποντα, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 49-74.

Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο μία τυπική διαδικασία, με τις παίκτριες του ΠΑΣ όμως να ροκανίζουν σταδιακά τη διαφορά (56-74). Δεν υπήρξε συνέχεια όμως και η κόρνα της λήξης βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 64-95.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 38-50, 49-74, 64-95

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Briggs 29 (1τρ, 12/17 δίποντα, 8ρ, 6ασ.), Σαρηγιαννίδου 12 (1τρ, 7ρ), Μαρίνη 10 (2τρ), Καλαμπάκου 9 (3τρ), Στεργίου, Gobejishvili, Ewodo 4 (13ρ).

Ολυμπιακός (Zibarts): Σταμολάμπρου 14 (2τρ), Σταμάτη 11 (3τρ, 7 ασ), Ayuso 5, Σπυριδοπούλου 13, Σύρρα 2, Gustafson 25 (13ρ), Νικολοπούλου 5, Δίελα, Shook 20 (2τρ), Βαμβακά.

Μετά το τέλος του αγώνα ο κόουτς του ΠΑΣ WBC, Τζον Μαργαρίτης δήλωσε: «Είναι αλήθεια, ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων, όμως δεν τα έχουμε παρατήσει. Προσπαθούμε συνεχώς να βελτιωθούμε μέσα από τις προπονήσεις και σήμερα είδαμε κάποια σημεία του παιχνιδιού, που βελτιωθήκαμε. Είχαμε και δύο απουσίες με μικρούς τραυματισμούς και ήταν ακόμη πιο δύσκολο, όμως συνεχίζουμε. Έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο παιχνίδι στα Χανιά και μετά ένα σπουδαίο παιχνίδι με τη Δάφνη στην έδρα μας, για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου. Θα πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά και να πιστέψουμε στους εαυτούς μας ώστε να έρθουν οι νίκες».

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031