Δάφνη Αγ. Δημητρίου - ΠΑΣ Γιάννινα 85-89

07 Νοεμβρίου 2022

pas timeout

Το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα και μάλιστα εκτός έδρας, κατέκτησε το απόγευμα της Κυριακής ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC.

Σε ένα ματς με υψηλό σκορ, οι παίκτριες του Τζον Μαργαρίτη, κατάφεραν να φύγουν νικήτριες από την έδρα της Δάφνης Αγίου Δημητρίου, με σκορ 85-89, σε ένα πολύ ενδιαφέρον ματς, όπου οι δυο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα δυο πόντων (27-25), με τα κορίτσια του ΠΑΣ, να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό επιθετικά και να καταφέρνουν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με έναν πόντο μπροστά στο σκορ (47-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Τζον Μαργαρίτη ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο επιθετικά και στο 30’ πήραν μια διαφορά έξι πόντων (68-74).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες πίεσαν, με τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου να φτάνει λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς, σε απόσταση τριών πόντων (83-86), όμως η Άσπα Καλαμπάκου από πλευράς φιλοξενούμενων, είχε την λύση και με τρίποντο 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς, έγειρε την πλάστιγγα οριστικά υπέρ του ΠΑΣ, διαμορφώνοντας το τελικό 85-89.

Για την ομάδα του Τζον Μαργαρίτη η Ewodo ήταν εντυπωσιακή με 29 πόντους και 38 στο σύστημα αξιολόγησης, με την Briggs και την Μαρίνη να προσθέτουν από 17 η καθεμία, ενώ διψήφια και καθοριστική για τη νίκη του ΠΑΣ ήταν η Καλαμπάκου με 12 πόντους και 4 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 27-25, 47-48, 68-74, 85-89.

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Luna-Castro 15 (2τρ), Σπαθάρου 18 (2τρ), Παγώνη 7 (2τρ), Wells 12, Οικονομάκη 2, Morris 26, Γκριτζά 5 (1τρ).
ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης - Χαντέλης): Briggs 17 (4ρ,7ασ), Σαρηγιαννίδου 9 (9ρ,7ασ), Μαρίνη 17 (1τρ,5ασ), Καλαμπάκου 12 (4τρ,6ασ), Effa 5 (7ρ,4ασ), Εwodo 29 (2τρ,8ρ,4ασ), Τζήμου, Γκομπετζισβίλι, Στεργίου.

Μετά το τέλος του ματς ο κόουτς Μαργαρίτης δήλωσε: «Σήμερα είχαμε ένα πολύ δύσκολο ματς εναντίον της Δάφνης Αγίου Δημητρίου. Η ομάδα μας έδειξε ότι μπορεί να δώσει τα πάντα για να κερδίσει και να παίξει και με κότσια αλλά και με καρδιά.

Στο πρώτο ημίχρονο σκάψαμε ένα μεγάλο λάκκο για τον εαυτό μας εξαιτίας των φάουλ, γεγονός που μας δυσκόλεψε πάρα πολύ και χρειάστηκε πολύ δουλειά από τις κοπέλες για να βγούμε στην επιφάνεια. Δυσκολευτήκαμε να μαρκάρουμε την αντίπαλη ομάδα και όλες οι ψηλές από τις παίκτριες μας ήταν με 3 ή 4 φάουλ λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγξαμε τα φάουλ και έτσι παίξαμε χωρίς να χάσουμε καμιά παίκτρια με πέντε φάουλ και αποβολή και κερδίσαμε ένα ντέρμπι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ήταν μια μεγάλη νίκη για εμάς και ελπίζουμε ότι με αυτοσυγκέντρωση και καλή δουλειά, όλη την εβδομάδα, θα βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο σαν ομάδα έτσι ώστε να δείξουμε έναν καλύτερο εαυτό μας στο επόμενο παιχνίδι».

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031