ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΠΑΟΚ 84-90

24 Οκτωβρίου 2022

pas paok

Μία αμφίρροπη μάχη για την κατάκτηση της νίκης δόθηκε το μεσημέρι της Κυριακής στο Νέο Κλειστό μεταξύ του ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ WBC και του ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Νικήτρια τελικά, η ομάδα του ΠΑΟΚ με 84-90 σε ένα παιχνίδι με πολύ υψηλό σκορ και την ομάδα του ΠΑΣ να δείχνει καλή εικόνα στην επίθεση, αλλά και σημεία στα οποία χρειάζεται ακόμη δουλειά για να φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα, στην αμυντική της λειτουργία.

Κομβικό σημείο του αγώνα η απουσία λόγω τραυματισμού της Effa για τον ΠΑΣ, με τις παίκτριες όμως του κόουτς Μαργαρίτη να μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι με 5-0, τον δε ΠΑΟΚ να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 9-18. Ο ΠΑΣ αντέδρασε άμεσα και απάντησε με σερί 11-0 περνώντας μπροστά στο σκορ και στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο ΠΑΣ διατήρησε βραχεία κεφαλή στο σκορ, με τις Briggs και Ewodo να «οδηγούν» την ομάδα του ΠΑΣ στο σκορ. Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ έβρισκε συνεχώς λύσεις από την περιφέρεια με τις Καρλάφτη και Wilson να έχουν σερί εύστοχων τριπόντων, και το ημίχρονο να κλείνει με τον ΠΑΣ να είναι μπροστά με 42-41, αλλά με την Briggs και τη Σαρηγιαννίδου να έχουν ήδη από τρία φάουλ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό στο ξεκίνημα για το ΠΑΣ με την Καλαμπάκου και τη Μαρίνη να «πυροβολούν» έξω από τα 6.75 και μέσα σε εξαιρετική ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους της ομάδας, να δίνουν προβάδισμα που έφτασε τους δέκα πόντους (56-46). Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και βρήκε σκορ με την εξαιρετική σουτέρ Wilson και την Καρλάφτη αντίστοιχα, πήρε εκ νέου προβάδισμα, με την Καλαμπάκου όμως να συνεχίζει το δικό της σερί, κρατώντας την ομάδα κοντά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-67).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ μείωσε προσωρινά σε απόσταση αναπνοής (66-67), όμως οι φιλοξενούμενες έβρισκαν σκορ με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια κατέκτησαν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ που δεν το έχασαν ποτέ ως το τέλος του αγώνα φτάνοντας στη νίκη και στο ροζ φύλλο με 84-90.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η μεγάλη αντίφαση για τον ΠΑΣ με εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα 27/44 (61,4%) αλλά πολύ κακό ποσοστό στις βολές με 12/21 (57,1%), όπως και το 57% του ΠΑΟΚ στα τρίποντα (12/21).

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-41, 62-67, 84-90

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης-Χαντέλης): Briggs 25 (1 τριπ. 6 ριμπ.), Σαρηγιαννίδου 15 (1 τριπ, 10 ασίστ), Μαρίνη 7 (1 τριπ.), Καλαμπάκου 23 (3 τριπ), Τζήμου, Gobejishvili, Ewodo 14 (9 ριμπ.)

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 5, Κιολέγλου, Θεοδώρου 5(1 τριπ), Στεφανάκη, Κατσαμούρη 8, Williams 12, Wilson 24 (5 τριπ.), Καρλάφτη 21 (4 τριπ.), Κολλάτου 15 (2 τριπ.)

Μετά το τέλος του αγώνα ο κόουτς του ΠΑΣ Τζον Μαργαρίτης δήλωσε:

«Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έχουμε δώσει πάρα πολλούς πόντους στην αντίπαλη ομάδα. Η άμυνά μας και πάλι δε μας βοήθησε να ανταγωνιστούμε και να κερδίσουμε. Είναι φανερό ότι πρέπει να βελτιώσουμε τον αμυντικό τομέα και να τον βελτιώσουμε πολύ σύντομα.

Είναι απαράδεκτο να επιτρέπουμε σε όλους μας τους αντιπάλους να παίζουν το καλύτερό τους παιχνίδι εναντίον μας. Από Δευτέρα αρχίζουμε την προετοιμασία για την επόμενη Κυριακή και πρέπει ένα μεγάλο μέρος της προετοιμασίας να αφιερωθεί στην άμυνα. Αυτή τη στιγμή νιώθουμε ότι «βουλώνουμε τρύπες στη βάρκα» μας και πρέπει να υπάρξει επείγουσα ανάγκη έτσι ώστε να μπορέσουμε να μείνουμε στην επιφάνεια. Παρόλα αυτά νιώθω τυχερός να προπονώ αυτή την ομάδα και αυτά τα κορίτσια γιατί καμιά τους δεν φοβάται τη δουλειά. Πιστεύω ότι σύντομα θα βελτιώσουμε και σε αυτόν τον τομέα και έτσι θα μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τις αντίπαλες ομάδες και να έχουμε θετικά αποτελέσματα».

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ:
Email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Τηλ: 6948003903 / 6942824031