Έβγαλε αντίδραση και προκρίθηκε ο ΠΑΣ

11 Οκτωβρίου 2020

Μεγάλη νίκη και πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος για την ομάδα μας στην Αθήνα!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC επικράτησε εκτός έδρας με 56-52 επί της Δάφνης Αγ. Δημητρίου σε ένα παιχνίδι, που ο ΠΑΣ χρειάστηκε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά που δημιουργήθηκε κυρίως από το κακό ξεκίνημα της ομάδας μας στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Η Δάφνη μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και σε συνδυασμό με την αστοχία των κοριτσιών μας, δημιούργησε μια διαφορά 10 πόντων με το καλημέρα. Ο κόουτς Δουβίτσας έκανε διορθωτικές κινήσεις στο αρχικό σχήμα της ομάδες αλλάζοντας την νεοαποκτηθείσα Butler ή οποία έδειξε καλά στοιχεία, αλλά χρειάζεται ακόμη χρόνο για να προσαρμωστεί πλήρως στα σχήματα της ομάδας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημηχρόνου τα κορίτσια μας μπήκαν αποφασισμένα για την ανατροπή. Με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και σωστά οργανωμένες επιθέσεις χρειάστηκε ένα ξέσπασμα διαρκείας για να περάσει μπροστά στο σκορ, ενώ καταφέρει να μην απειληθεί ουσιαστικά στη συνέχεια του ματς.

Επόμενος αντίπαλος για τον ΠΑΣ στο Κύπελλο Ελλάδας είναι ο ΠΑΟΚ, σε έναν αγώνα που θα διεξαχθεί τον Δεκέμβριο στη Θεσσαλονίκη.

Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στον αγώνα της επόμενης Κυριακής για την πρώτη αγωνιστική του Πρωταθλήματος Ελλάδας Α1 με την Νίκη Λευκάδας εκτός έδρας.

Ο Νίκος Δουβίτσας δήλωσε ικανοποιημένος με την αντίδραση που έβγαλαν οι παίχτριές του στο 2ο ημίχρονο και πως η ομάδα θα συνεχίσει να γίνεται καλύτερη και με την πληρη προσαρμογή της Natalie Butler. Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή της ομάδας:

"Το σημερινό παιχνίδι πρέπει να μας γίνει μάθημα . Μετά τα φιλικά παιχνίδια πολλοί μας έχρισαν φαβορί για την τετράδα. Στα λόγια όλοι είμαστε πρώτοι, αλλά αν δε παίξεις δεν πρόκειται να σου χαριστεί κανείς.

Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια για την αντιδράση και την καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και να καταλάβουν πως για να κερδίσεις δεν αρκεί μόνο ένα εύστοχο σουτ, πρέπει να παίξεις πρώτα άμυνα και στην επίθεση να έχεις καθαρό μυαλό. Μπήκε και η Σταυριανή αυτή την εβδομάδα που μας έλειψε πολύ και με την καινούργια παίκτρια θα ανεβάσουμε ρυθμούς προπόνησης αυτή την εβδομάδα για να είμαστε έτοιμοι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Καλή συνέχεια στη Δάφνη."

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 33-25, 39-45, 52-56

Οι πόντοι για την ομάδα μας: Cooper 20(1), Βινσιλαίου Α. 17, Πανούση 7(1), Vendrell 6, Σαρηγιαννίδου 3, Ντάλα 2, Butler 1.